Fuerteventura

od Betancuria do Ajuy

Moje Wyprawy

OczarowanyWyspami.com

od Batancuria do Ajuy

 

Środkowa część wyspy skrywa Betancurię - historyczne serce Fuerteventury. Na zachodnim wybrzeżu odkryjemy - Ajuy - przyrodniczy skarb Kanarów.

Autor: Paweł Wieczorek

Aktualizacja:  2020.04.10

Fuerteventura

 

Wyspa Fuerteventura to część Archipelagu Kanaryjskiego położonego na oceanie Atlantyckim. Jej krajobraz przypomina górzyste tereny północnej Afryki. Pustynie i surowe szczyty wulkanów oraz pasm górskich, gdzieniegdzie udekorowane są małymi oazami.

W czasie gdy nadmorskie kurorty toną w tropikalnej roślinności (sztucznie nawadnianej) wnętrze wyspy zachowało swój egzotyczny, surowy krajobraz.

Najpiękniejsze miejsca odwiedzone podczas wycieczki:

 

Antigua - najstarsze miasteczko na wyspie.

Guise i Ayose - dawni władcy wyspy.

Betancuria - pierwsza stolica Fuerteventury.

Ajuy - wspaniałe zachody słońca oraz zjawiskowe jaskinie.

Aby zwiedzić wygodnie Fuerteventure wypożyczyliśmy samochód w lokalnej wypożyczalni. Poruszanie się po wyspie komunikacją zbiorową jest możliwe, ale autobusy jeżdżą stosunkowo rzadko. Można oczywiście skorzystać z gotowych wycieczek organizowanych przez biura podróży, nie daje to jednak pełnej swobody w wyborze miejsc które chcemy odwiedzić. W drogę wyruszyliśmy około godziny 10:00, a ostatni punkt na trasie (Ajuy) odwiedziliśmy na godzinę przed zachodem słońca.

Informacje o trasie:

  • długość trasy: ok. 100km

  • czas: cały dzień;

  • Aktualną prognozę może sprawdzić TU;

Co zabrać ze sobą?

 

O odpowiednim przygotowaniu warto pomyśleć już w Polsce, by na miejscu nie zastanawiać się czy "japonki" 😲 wystarczą skoro nie mamy innego obuwia.

  • Obuwie - przynajmniej buty sportowe;

  • Ubiór - na cebulkę - rano może być chłodno, po południu będziemy wędrować w pełnym słońcu i upale, silny wiatr to częste zjawisko na wyspie;

  • Napoje - dużo, najlepiej woda;

  • Jedzenie - to już sprawa indywidualna ale polecam przygotować sobie coś do jedzenia, można oczywiście udać się do licznych restauracji;

  • Mapa - osobiście używam map online w telefonie, można poznać aktualną pozycję na trasie;

  • Inne - okulary słoneczne, nakrycie głowy.

Interaktywna Mapa Wycieczki od Betancuria do Ajuy

Kliknij w znacznik na mapie i dowiedz się więcej.

link do mapy

Antigua

Antigua to najstarsza miejscowość na Fuerteventurze. Założyli ją francuscy i andaluzyjscy osadnicy w roku 1485 w miejscu dawnej osady Guanczów.

Do najciekawszych zabytków w miasteczku należy XVIII kościół parafialny Iglesia de Nuestra Señora. W okolicy natkniemy się na liczne stare gospodarstwa i piękne wiatraki.

Wiatrak na obrzeżach miasta
Iglesia de Nuestra Señora
Iglesia de Nuestra Señora
Iglesia de Nuestra Señora
Iglesia de Nuestra Señora
główny plac w Antigua
1/1
 

Punkt widokowy Guise i Ayose

To miejsce zapewnia spektakularne widoki na północną część Fuerteventury oraz dolinę Betancuria. Wszystko u stóp dwóch posągów przedstawiających dawnych królów  sprzed podboju w 1402 roku. Władcy rządzili samodzielnymi królestwami Jandia (na południu) i Maxorata (na północy). Figury z brązu mają prawie cztery metry wysokości.

Dolina Betancuria
Dawni królowie wyspy
widok na północ Fuerteventury
1/1
 

Betancuria - dawna stolica wyspy

Betancuria to dawna stolica Fuerteventury. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela - francuskiego zdobywcy wyspy - Jean de Béthencourt.

Betancurie założono, dla bezpieczeństwa, w górskiej dolinie - z dala od wybrzeża. Ważnym również było występowanie źródeł wody pitnej - niezwykle rzadkie na tej pustynnej wyspie.

Zadbane miasteczko, choć niewielkie, zdecydowanie należy odwiedzić. Warto to zrobić dla świetnie zachowanych zabytków, cudownych krajobrazów i doskonałych specjałów miejscowej kuchni.

placyk w centrum Betancurii
zabytkowa studnia
główny plac miasta
uliczka
przy głównym placu
widok z kawiarni Santa Maria
1/1
 

Betancuria - pozostałości klasztoru Franciszkanów i pustelnia św. Dydaka

(Iglesia Conventual de San Buenaventura, Ermita de San Diego)

Klasztor franciszkanów w Betancurii  był pierwszy jaki został założony na wyspie. Niestety do dnia dzisiejszego pozostały wyłącznie jego ruiny.

pozostałości klasztoru Franciszkanów
pozostałości kościoła Świętego Bonawentury
w bocznej kaplicy
pustelnia Świętego Dydaka
drzwi do pustelni
widok na pustelnię od strony ogrodu
1/1

Betancuria - kościół parafialny NMP

Iglesia de Santa María Betancuria

Kościół Najświętszej Maryi Panny pochodzi z 1620. Wcześniejszą gotycką budowlę zniszyli piraci.

Kościół parafialny
wnętrze świątyni
widok na plac przed kościołem
wnętrze
dzwonnica
ołtarz głowny
figura
wnetrze
figura
1/1

Vega de Rio Palmas i punkt widokowy Las Penitas

Z Betancurii udajemy się na południe, w kierunku miejscowości Vega de Rio Palmas. W centrum znajduje się ładny placyk, a przy nim ciekawy kościół. Zatrzymujemy się tam tylko na chwilę, gdyż dalej czeka nas naprawdę emocjonujący przejazd widokową, górską trasą do Pajary. Po drodze warto zatrzymać się w Las Penitas - świetny punkt widokowy na dolinę Batancuria oraz otaczające ją góry.

kościół w Vega de Rio Palma
tablica informacyjna
dawna zapora w dolinie
1/1
dolina Betancuria
dolina Betancuria

dolina Betancuria
dolina Betancuria

1/1

punkt widokowy Risco de las Penas

Jedną z najpiękniejszych dróg na wyspie jest trasa z Betancurii do Pajary, prowadząca przez tereny parku krajobrazowego. To wąska, górska droga z licznymi zakrętami. Chyba najpiękniejszym miejscem do zatrzymania jest Risco de las Penas. Na miejscu znajduje się duży parking, tablica informacyjna. W tej okolicy występuje duża populacja wiewiórki ziemnej (Afrowiewiórka pręgowana), którą możemy podziwiać i fotografować ale nie koniecznie karmić (to gatunek inwazyjny).

Risco de las Peñas - górska droga
Risco de las Peñas
Risco de las Peñas
1/1
widok na południe
widok na południe

widok na południe
widok na południe

1/1

Pajara

Nuestra Señora de la Regla to najważniejszy zabytek w miejscowości Pajara, warto przespacerować się po głównym placu w mieście oraz odwiedzić zabytkową studnię.

Pajara - zabytkowa studnia
Kościół Nuestra Señora de la Regla
Kościół Nuestra Señora de la Regla
Kościół Nuestra Señora de la Regla
restauracja przy placu w Pajara
dawna zabudowa Pajary
1/1

Ajuy i jaskinie lawowe

Ajuy to małe, portowe miasteczko na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury. Do najważniejszych atrakcji miejscowości należą jaskinie lawowe stanowiące pomnik przyrody. To tutaj znajdziecie najstarsze skały w całym archipelagu kanaryjskim. Wędrówka pieszym szlakiem turystycznym dostarczy niezapomnianych widoków. Czarna plaża w Ajuy to doskonałe miejsce na podziwianie pięknego zachodu słońca. Odradzał bym jednak kąpiel w tym miejscu - plaża bywa nazywana morderczą - obmywa ją silny i niebezpieczny prąd oceaniczny.

plaża w Ajuy
szlak do jaskiń
jaskinie lawowe
jaskinia lawowa
Ajuy
punkt widokowy w Ajuy
1/1
 
oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu
oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu

oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu
oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu

oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu
oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu

oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu
oczarowany wyspami hiszpania fuerteventu

1/3
Ja5.jpg

Uważam, za absolutny obowiązek odwiedzenie Betancurii i Ajuy w czasie pobytu na Fuerteventurze. To dwa symboliczne miejsca dla tej wyspy - nie tylko przez swą wartość historyczną i przyrodniczą ale również przez swój specyficzny klimat i niesamowite widoki.

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł