top of page

Twierdza Fortica

Omiš

Chorwacja dla Odkrywców

OczarowanyWyspami.com

Twierdza Fortica - Starigrad w Omiš

 

Twierdza Fortica, dawne pirackie schronienie, zajmuje wierzchołek 300 metrowej skały. U jej podnóża rozłożył się malutki Omiš - miasteczko o bogatej historii, a dziś prawdziwa mekka sportów ekstremalnych.

Autor: Paweł Wieczorek, Aktualizacja:  2019.02.07

Piraci z Omiš

 

Omiš to małe miasto położone około 30 km na południe od Splitu. Zajmuje skrawek płaskiego lądu, wciśnięty pomiędzy wody Adriatyku, ujście rzeki Cetiny i wysokie, skalne ściany gór Mosor.

Już w czasach rzymskich, istniała w tym miejscu osada, zwana Onaeum. W kolejnych wiekach miasteczko ufortyfikowano. Miejscowa ludność szybko znalazła mało chwalebny sposób zarabiania... trudniła się piractwem. Okazuje się, że pirackie miasto posiadało cały system obrony przed wrogami. Składały się na niego: trzy strażnice (w tym Fortica), mury obronne otoczone fosą, a nawet podwodny mur - Mostina - zbudowany u ujściu rzeki Cetiny.

oczarowany wyspami omis chorwacja
oczarowany wyspami chorwacja dalmacja sp

Opowieść o Forticy

Już w czasach najdawniejszych, skała na której zbudowano Forticę, uchodziła za doskonały punkt obserwacyjny. Rozpościera się z niej szeroki widok na górskie doliny Mosoru, wybrzeże Adriatyku, ujście rzeki Cetiny oraz Brački Kanał z wyspami Brač i Hvar.

 

Twierdza została wzniesiona w XV wieku podczas wojen chorwacko-tureckich, jako  najważniejszy element obronny przed wojskami Imperium Osmańskiego. W przypadku zdobycia miasta przez nieprzyjaciela jej celem było zapewnienie schronienia miejscowej ludności (nigdy do tego nie doszło).

oczarowany wyspami chorwacja dalmacja sp

Budowla składa się z czterech części:

  • dwupiętrowej, kwadratowej wieży posadowionej w najwyższym miejscu wzniesienia; było to ostateczne miejsce obrony i najważniejszy punkt obserwacyjny;

  • na przeciwległym końcu fortu zbudowano bastion, wysunięty przed czoło murów;

  • bastion bramy, zlokalizowany w północnej części fortecy, ochraniał wąską bramę wejściową oraz strzegł górskiego wąwozu.

  • wewnętrzny dziedziniec, podzielony na dwie odrębne części. Kamienne mury których grubość dochodzi do 1 metra, wykonano z miejscowego wapienia.

Jak dotrzeć do Forticy?

Atrakcja na mapie:

👉 Fortica na Mapie Google: link

👉 kod Google Plus: CMVX+VQ Borak, Chorwacja

👉 43°26'41.1"N 16°41'58.2"E

👉 43.444735, 16.699503

Do Forticy z Omiš'a zaprowadzą nas dwa szlaki piesze (ok. 45 minut). Oba oznaczone są charakterystycznymi biało-czerwonymi znakami koła. Dla ułatwienia w opisie oraz na mapie używam rozróżnienia na szlak czerwony i żółty.

  • Pierwszy (kolor czerwony na mapie) wybraliśmy właśnie ten.

  • Drugi (kolor żółty na mapie).

Mapa 3D Omiš Fortica szlki

Mapa szlaków do twierdzy Fortica - Starigrad

Nasza trasa

Szlak żółty w relacjach wielu turystów opisywany jest jako łatwiejszy od czerwonego. Mnie osobiście trudno to ocenić, wchodziłem i schodziłem szlakiem czerwonym (od strony wąwozu).

Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu, za pierwszym tunelem, po prawej stronie rzeki Cetiny (punkt "P" na mapie). Wejście na szlak znajduje się między drzewami, zaraz przy rozlatującej się szopce. Już od samego początku ścieżka poprowadzona jest po skałkach, trzeba się wspiąć po kilku wyślizganych stopniach - warto zabrać odpowiednie obuwie - nam wystarczyło nieco wyższe obuwie trekkingowe. Szlak prowadzi między drzewami, w cieniu góry, jest stromy. Dużo na nim luźnych kamieni i korzeni.

Wejście zajęło nam ok. 35 minut. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni - ZACHWYCENI WIDOKAMI - weszliśmy przez bramę w bastionie. Przywitała nas miła Chorwatka kasująca za wejście 15 HRK. Po krótkiej rozmowie - pytała skąd przyjechaliśmy - weszliśmy na teren twierdzy.

Dookoła dziedzińca wznosiły się mury. Po lewej, w "kanciapie" obsługi, sprzedawano (bezalkoholowe) zimne napoje, a po prawej za schodami, znajdowało się wejście na drugi dziedziniec i dalej do wieży.

Widoki z wieży - Twierdza Fortica - Starigrad Omiš

I co ja Wam - Oczarowani Chorwacją - mogę napisać o widokach... Zobaczcie SAMI!  😎

Kotwica 1
Kotwica 2
Kotwica 3
Kotwica 4
Kotwica 5
Kotwica 6

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł

bottom of page