top of page

Splitska

Zabytki i Atrakcje

Chorwacja dla Odkrywców

OczarowanyWyspami.com

Splitska - Wyspa Brač

 

Do tej urokliwej miejscowości dotarłem jadąc rowerem wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Na końcu wąskiej zatoki, która wyraźnie wcina się pomiędzy niewysokie wzgórza, znajduje się przystań - serce Splitskiej.

Autor: Paweł Wieczorek

Aktualizacja:  2019.04.27

Splitska

Miejscowość, należąca do gminy Supetar, położona jest na północnym wybrzeży wyspy Brač. Osłonięta sosnowymi lasami, stanowi doskonałe miejsce na urlop dla wszystkich ceniących spokój, ciszę i piękne widoki. Można tutaj znaleźć kilka miejsc do plażowania. Wyznaczono również turystyczne trasy rowerowe i piesze. Jeśli chcemy wyskoczyć w bardziej rozrywkowe miejsce, w odległości zaledwie 7 km znajduje się stolica wyspy Supetar, a 4 km dzieli Splitską i Postirę.

Historia Splitskiej

Splitska, w czasach rzymskich, była miejscem załadunku bračkiego kamienia, który transportowano morzem do Splitu. Piękny, biały kamień, wykorzystano do budowy pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Powyżej miejscowości, można odkryć miejsce wydobycia bračkiego kamienia - Kamieniołomy Herkulesa.

 

Pierwsi Chorwaci pojawili się w zatoce już we wczesnym średniowieczu. Pochodzili z miasta Škrip, położonego we wnętrzu wyspy. Zbudowali swe domy wokół kościoła Matki Bożej, jednak ciągłe ataki piratów, zmusiły ich do opuszczenia wsi.

 

Gdy piraci z Omiša nie stanowili już zagrożenia, Splitska na nowo rozkwitła. Zbudowano nowy większy kościół, liczne domy z kamiennymi dachami i zameczek rodziny Cerinić.

Kościół Parafialny

 

(Blazene Djevice Marije u Stromorni)

Obecna świątynia została zbudowana na ruinach średniowiecznego kościoła Matki Bożej. Do budowy nowego kościoła wykorzystano kamień, odnaleziony na dnie zatoki, który najpewniej miał posłużyć do budowy pałacu w Splicie. Ta niewielka ale bardzo ładna świątynia, jednonawowa, z wysoką dzwonnicą. Na początku XX wieku nadano fasadzie kościoła cechy neoklasycystyczne. We wnętrzu warto zobaczyć obrazy Leandro Bassano - weneckiego malarza.

Panorama Splitskiej i Kanału Bračkiego

Kliknij i zobacz fotografię

Pano Oczarowany Wyspami Chorwacja Dalmac

Zamek rodziny Cerinić w Splitskiej

 

To najstarszy budynek w Splitskiej z 1577 roku. Fundatorem zamku był Mihajlo Cerinić pochodzący ze Škripu. Położona w centrum miejscowości budowla, składa się z trzech połączonych ze sobą budynków i wierzy obronnej. Jej zadaniem było odpieranie tureckich ataków.

Wycieczka Szlakiem Herkulesa

 

Łatwy szlak pieszy łączący centrum Splitskiej (port) ze starożytnym kamieniołomem Herkulesa. Ścieżka prowadzi pod górę - około 100 m przewyższenia. Czas przejścia około 25 - 30 minut / 1,0 km.

Ruiny Kościoła Świętego Andrzeja

 

W połowie drogi miedzy Škripem, a Splitską, odnajdziemy ruiny wczesnochrześcijańskiego kościoła pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Świątynia posiada częściowo zachowane mury oraz otwory okienne. Wybór wezwania - Świętego Andrzeja (patrona kościoła episkopalnego w Konstantynopolu) - może wskazywać na bizantyjskie korzenie budowli.

Interaktywna mapa okolic Breli - szlak do Drogi Napoleona

Kliknij w znacznik na mapie i dowiedz się więcej.

link do mapy

Splitska - Informacje Praktyczne

Jak dotrzeć do Splitskiej?

Dojazd do Splitskiej nie stanowi żadnego problemu. W kilkanaście minut docieramy do centrum miasteczka, samochodem lub skuterem, z miejscowości na północnym wybrzeżu wyspy. Piesza wycieczka z Supetaru lub Postiry, prowadzi przez pola i gaje oliwne, oraz brzegiem morza. Osobiście mogę polecić wycieczkę rowerową Supetar - Splicka - Postira.

Zakupy

W Splitskiej funkcjonuje sklep wielobranżowy Studenak. Znajduje się przy porcie - ulica Riva 25.

Gastronomia

Konoba Vala

Konoba Kod Tonca

Caffe Bar Skalinada

Bisttro Vila Marija

Powiązane wpisy

Zastanawiałem się, w której miejscowości zamieszkam jeśli odwiedzę jeszcze wyspę Brač...

Wygrała Splitska :-)

Pozdrawiam Paweł

Ja3.jpg

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł

bottom of page