top of page

Brela

Droga Napoleona

Chorwacja dla Odkrywców

OczarowanyWyspami.com

Francuska Droga w Breli

 

Moim zdaniem jeden z najciekawszych zabytków w Breli. Obiekt we wrześniu 2017 roku został wpisany na listę dóbr kultury Republiki Chorwacji.

Autor: Paweł Wieczorek

Aktualizacja:  2019.04.19

Pomnik historii położony jest kilkaset metrów powyżej centrum Breli, a co za tym idzie stanowi również świetny punkt widokowy, z rozległą panoramą na południkowe stoki Gór Biokovo, wybrzeże Riwiery Makarskiej oraz wyspy Archipelagu Dalmatyńskiego.

Jak dotrzeć do droga Napoleona?

Najwygodniej dotrzeć do niego pieszo, trasą turystyczną z centrum Breli (kolor fioletowy na mapie) przez wioskę Gornji Kričak i dalej górskim szlakiem.

My, do początku górskiego odcinka, dojechaliśmy rowerami (w ramach wycieczki dookoła Breli i Baškiej Vody). Jednoślady zaparkowaliśmy przy centrum wspinaczkowym i dalej pieszo wąską ścieżką (kolor żółty na mapie), przez zagajniki, dotarliśmy do "oficjalnego szlaku".

Ostatni odcinek szlaku stanowi górska, dość stroma ścieżka. Jest dobrze oznaczona charakterystycznymi czerwono-białymi znakami.

Długość Szlaku:

  • z centrum Breli ok 3 km, czas przejścia 1 godzina 40 minut

  • odcinek górski ok 1 km, czas przejścia 40 minut.

Prowincje Iliryjskie.

 

Był początek XIX wieku. Austriacy i Rosjanie zostali pokonani i wyparci z Dalmacji przez francuskie wojska Bonapartego. Wkrótce nowa administracja przejęła region, nadając mu nazwę - Prowincje Iliryjskie ( Provinces illyriennes ) - ze stolicą w Lublanie. Odebrane Habsburgom terytoria zostają włączone bezpośrednio do Francji. Gubernatorem został młody dowódca napoleoński Auguste Marmont, odpowiedzialny za jednostki wojska, które zdobyły Dalmację.

Francuzi w Dalmacji.

Przez krótki okres swojego panowania, Francuzi, podjęli się budowy drogi (sieci dróg) łączącej najważniejsze miejsca (miasta, porty, twierdze) od Triestu, po Dubrownik i Zatokę Kotorską. Stworzenie nowoczesnej infrastruktury drogowej - rozwój szlaków handlowych, poza reformą oświaty i administracji, było dla nowej władzy priorytetem. Chciano tym samym poprawić warunki życia rodzimej ludności. Nie możemy mieć jednak złudzeń. Aspekt militarny, dla administracji był najważniejszy - chodziło o swobodne przemieszczanie się wojsk.

Mimo to, już w kilka lat po wprowadzeniu, reformy przynoszą pozytywne skutki dla gospodarki i społeczeństwa, szczególnie w zacofanych regionach. Wprowadzono równość względem prawa, nowoczesne przepisy w edukacji, ochronie zdrowia i higienie. Zaczęły ukazywać się pierwsze gazety po chorwacku i włosku.

Panorama Drogi Napoleona

Kliknij i zobacz fotografię

Pano Oczarowany Wyspami Chorwacja Dalmac

Droga Napoleona w Breli

 

Odcinek znajdujący się w górach, ponad Brelą, był odnogą głównego szlaku. Zbudowano go w latach 1810 - 1811. Prowadził do Makarskiej. Do budowy, nawet cztery razy w tygodniu, przymusowo zatrudniono lokalnych chłopów. Dla nich jedynym wynagrodzeniem "był chleb". Pomimo szybkiego postępu prac, drogi nigdy nie ukończono. W tym czasie, w Rosji, armia napoleońska ponosiła kolejne klęski. Również dla Francuzów w Dalmacji zmieniły się priorytety - opuścili Prowincje Iliryjskie przed zakończeniem prac.

 

W wielu miejscach pozostały jedynie odcinki, które dają wyobrażenie jak wielkiego projektu podjęli się napoleońscy dowódcy oraz inżynierowie. Brelski odcinek znajduje się na wysokości około 400 m n.p.m. Nachylenie drogi nie przekracza 6%, a to dawało możliwość poruszania się pieszo, konno ale przede wszystkim wozami. Za odcinek poprowadzony przez pasmo górskie Biokovo odpowiedzialny był architekt Frane Zavoreo.

 

Przy szlaku znajduje się kilka tablic informacyjnych.

Interaktywna mapa okolic Breli - szlak do Drogi Napoleona

Kliknij w znacznik na mapie i dowiedz się więcej.

link do mapy

Powiązane wpisy

Wycieczka do Drogi Napoleona może być fajnym pomysłem na dzień w okolicach Breli. Można poznać ciekawy zabytek, podziwiać piękne widoki i cieszyć się bliskością górskiej przyrody.

Pozdrawiam Paweł

Ja3.jpg

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł

bottom of page