top of page

Splitska

Zabytki i Atrakcje

Chorwacja dla Odkrywców

OczarowanyWyspami.com

Splitska - Wyspa Brač

 

Do tej urokliwej miejscowości dotarłem jadąc rowerem wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Na końcu wąskiej zatoki, która wyraźnie wcina się pomiędzy niewysokie wzgórza, znajduje się przystań - serce Splitskiej.

Autor: Paweł Wieczorek

Aktualizacja:  2019.04.27

Splitska

Miejscowość, należąca do gminy Supetar, położona jest na północnym wybrzeży wyspy Brač. Osłonięta sosnowymi lasami, stanowi doskonałe miejsce na urlop dla wszystkich ceniących spokój, ciszę i piękne widoki. Można tutaj znaleźć kilka miejsc do plażowania. Wyznaczono również turystyczne trasy rowerowe i piesze. Jeśli chcemy wyskoczyć w bardziej rozrywkowe miejsce, w odległości zaledwie 7 km znajduje się stolica wyspy Supetar, a 4 km dzieli Splitską i Postirę.

Historia Splitskiej

Splitska, w czasach rzymskich, była miejscem załadunku bračkiego kamienia, który transportowano morzem do Splitu. Piękny, biały kamień, wykorzystano do budowy pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Powyżej miejscowości, można odkryć miejsce wydobycia bračkiego kamienia - Kamieniołomy Herkulesa.

 

Pierwsi Chorwaci pojawili się w zatoce już we wczesnym średniowieczu. Pochodzili z miasta Škrip, położonego we wnętrzu wyspy. Zbudowali swe domy wokół kościoła Matki Bożej, jednak ciągłe ataki piratów, zmusiły ich do opuszczenia wsi.

 

Gdy piraci z Omiša nie stanowili już zagrożenia, Splitska na nowo rozkwitła. Zbudowano nowy większy kościół, liczne domy z kamiennymi dachami i zameczek rodziny Cerinić.

Kościół Parafialny

 

(Blazene Djevice Marije u Stromorni)

Obecna świątynia została zbudowana na ruinach średniowiecznego kościoła Matki Bożej. Do budowy nowego kościoła wykorzystano kamień, odnaleziony na dnie zatoki, który najpewniej miał posłużyć do budowy pałacu w Splicie. Ta niewielka ale bardzo ładna świątynia, jednonawowa, z wysoką dzwonnicą. Na początku XX wieku nadano fasadzie kościoła cechy neoklasycystyczne. We wnętrzu warto zobaczyć obrazy Leandro Bassano - weneckiego malarza.

Panorama Splitskiej i Kanału Bračkiego

Kliknij i zobacz fotografię

Pano Oczarowany Wyspami Chorwacja Dalmac

Zamek rodziny Cerinić w Splitskiej

 

To najstarszy budynek w Splitskiej z 1577 roku. Fundatorem zamku był Mihajlo Cerinić pochodzący ze Škripu. Położona w centrum miejscowości budowla, składa się z trzech połączonych ze sobą budynków i wierzy obronnej. Jej zadaniem było odpieranie tureckich ataków.

Wycieczka Szlakiem Herkulesa

 

Łatwy szlak pieszy łączący centrum Splitskiej (port) ze starożytnym kamieniołomem Herkulesa. Ścieżka prowadzi pod górę - około 100 m przewyższenia. Czas przejścia około 25 - 30 minut / 1,0 km.

Ruiny Kościoła Świętego Andrzeja

 

W połowie drogi miedzy Škripem, a Splitską, odnajdziemy ruiny wczesnochrześcijańskiego kościoła pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Świątynia posiada częściowo zachowane mury oraz otwory okienne. Wybór wezwania - Świętego Andrzeja (patrona kościoła episkopalnego w Konstantynopolu) - może wskazywać na bizantyjskie korzenie budowli.

Interaktywna mapa okolic Breli - szlak do Drogi Napoleona

Kliknij w znacznik na mapie i dowiedz się więcej.

link do mapy

Splitska - Informacje Praktyczne

Jak dotrzeć do Splitskiej?

Dojazd do Splitskiej nie stanowi żadnego problemu. W kilkanaście minut docieramy do centrum miasteczka, samochodem lub skuterem, z miejscowości na północnym wybrzeżu wyspy. Piesza wycieczka z Supetaru lub Postiry, prowadzi przez pola i gaje oliwne, oraz brzegiem morza. Osobiście mogę polecić wycieczkę rowerową Supetar - Splicka - Postira.

Zakupy

W Splitskiej funkcjonuje sklep wielobranżowy Studenak. Znajduje się przy porcie - ulica Riva 25.

Gastronomia

Konoba Vala

Konoba Kod Tonca

Caffe Bar Skalinada

Bisttro Vila Marija

Powiązane wpisy

Plaża Zlatni Rat

Plaża Zlatni Rat

Najpiękniejsze plaże Chorwacji

Plaża Babin Laz

Plaża Babin Laz

Najpiękniejsze plaże Chorwacji

Pustelnia Blaca

Pustelnia Blaca

Chorwacja dla Odkrywców

Plaża Mutnik

Plaża Mutnik

Najpiękniejsze plaże Chorwacji

Plaża Busje

Plaża Busje

Najpiękniejsze plaże Chorwacji

Zastanawiałem się, w której miejscowości zamieszkam jeśli odwiedzę jeszcze wyspę Brač...

Wygrała Splitska :-)

Pozdrawiam Paweł

Ja3.jpg

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł

bottom of page