• Paweł Wieczorek

Dubrownik - Wyspa Koločep - zwiedzanie

Zaktualizowano: 23 gru 2021


Koločep to mała wysepka, wrzucona gdzieś w wody Adriatyku niedaleko Dubrownika. Zdecydowanie polecam jej odwiedzenie, nie tylko dla przyjemnej plaży, ale przede wszystkim dla pięknej przyrody i ciekawej historii.

Spis Treści:


Informacje ogólne o wyspie Koločep.


Wyspa należy do archipelagu wysp Elafickich. To najdalej na południe wysunięta zamieszkała wyspa w Chorwacji. Sąsiaduje z większą do siebie wyspą Lopud. Położona jest około trzy kilometrów na północny-zachód od Dubrownika. Jej powierzchnia to 2,5 kilometra kwadratowego, a zamieszkuje ją około 150 mieszkańców.

Jako jedna z nielicznych wysp w Dalmacji posiada obfite źródła wody i żyzne ziemie co zapewnia doskonale warunki dla rozwoju bujnej zieleni - pięknych, gęstych lasów.

Widoki na wyspie naprawdę potrafią zachwycić, a całodniową wycieczkę wzdłuż lazurowych zatok Adriatyku można połączyć z plażowaniem.

Warto wstąpić do konoby w okolicach przystani promowej i skosztować lokalnych przysmaków.


Wyspa Koločep - domy w zatoce Donje Čelo dubrownik chorwacja
Wyspa Koločep - domy w zatoce Donje Čelo

Koločep czy Kalamota?

Miejscowa ludność niemal wyłącznie używa drugiej nieoficjalnej nazwy dla wyspy - Kalamota. To chyba jedyna wyspa w Chorwacji, która posiada dwie nazwy. Najprawdopodobniej nazwa Kalamota ma korzenie w języku greckim, w którym słowo kalamos oznacza wędkę - miejscowi wciąż nazywają wędkę - kalamuća.


Wyspa Koločep - willa w zatoce dubrownik chorwacja
Wyspa Koločep - willa w zatoce

Wyspa bez samochodów.

Na wyspie nie ma dróg asfaltowych - właściwie jedyne połączenie dwóch osad Donje Čelo i Gornje Čelo stanowi betonowa wiejska droga, wystarczająca dla wózka golfowego lub małego ciągnika z silnikiem z kosiarki. Wygląda więc na to, że na wyspie nie ma samochodów - a przynajmniej my nie spotkaliśmy żadnego.


Wyspa Koločep - jedyna droga na wyspie.
Wyspa Koločep - jedyna droga na wyspie.


Bardzo dziękuję za Twoje wsparcie i postawienie mi wirtualnej kawki!

Dzięki temu wsparciu będę mógł finansować prowadzenie strony internetowej i kolejnych wyjazdów. Wszystko udostępniam za darmo, a na mojej stronie nie znajdziesz denerwujących reklam. Zapraszam serdecznie do tej wspólnej podróży!
Koločep - Informacje praktyczne


Jak dostać się na wyspę z Dubrownika.

Z Dubrownika dopływa prom Jadrolinija.


aktualne ceny i rozkład rejsów - kliknij poniżej


Bilet na prom kulujemy w punkcie sprzedaży narodowego chorwackiego przewoźnika Jadrolinija, który znajduje tuż przy przystani promowej w dubrownickiej dzielnicy Gruž.

Dubrownik - Punkt sprzedaży biletów na promy Jadrolinija
Dubrownik - Punkt sprzedaży biletów na promy Jadrolinija

Promy Jadrolinija odpływają z nabrzeża po drugiej stronie ulicy.


Dubrownik - Szczęśliwy posiadacz biletu na wyspę Koločep.
Dubrownik - Szczęśliwy posiadacz biletu na wyspę Koločep.

Dubrownik - przystań promowa Jadrolinija
Dubrownik - przystań promowa Jadrolinija

Czas rejsu to około pół godziny.

Przystań promowa znajduje się w samym centrum miejscowości Donje Čelo.


Koločep - w oczekiwaniu na prom


Najważniejsze zabytki i atrakcje wyspy Koločep


Kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny

Świątynia o średniowiecznym rodowodzie - XII i XIII wieku.


Kościół św. Mikołaja

Wczesnośredniowieczną kaplicę św. Mikołaja znajdziemy na cmentarzu w połowie drogi miedzy osadami Donje Čelo i Gornje Čelo.


Klify w zatoce Sapluni

W zatoce Sapluni znajdziecie jedne z najpiękniejszych plików w południowej Dalmacji. Nie lada atrakcją jest zejście stromymi schodami aż do samego Adriatyku. Widoki oszałamiają.


Lasy i makia wyspy Koločep - obszary chronione

Bujne sosny alepskie oraz makia porastają strome wzgórza zachodniego krańca wyspy Koločep. To tereny chronione od 1961 roku. Prowadzi przez nie ścieżka, którą i my spacerowaliśmy podziwiając piękno i chłonąc zapach przyrody.


Rajska zatoka Pod Polje - Wyspa Koločep

Spacerując leśną ścieżką wzdłuż klifów, po prawej stronie w Adriatyku, dostrzegamy porośniętą drzewkami wielką skałę. Kiedyś musiała stanowić część wyspy, a teraz wypełnia fragment zatoki Pod Polje. Kolejne bajeczne miejsce na południowym wybrzeżu.
Latarnia morska na przylądku Bezdanj - Wyspa Koločep

Na południowo wschodnim skrawku wyspy, wśród skał tworzących przylądek Bezdanj stoi fotogeniczna latarnia morska. To doskonałe miejsce na instagramową fotkę.Mapa wyspy Koločep
13 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie