top of page
  • Paweł Wieczorek

Fuerteventura - od Batancuria do Ajuy - wycieczka samochodowa.

Zaktualizowano: 26 gru 2021


Środkowa część wyspy skrywa Betancurię - historyczne serce Fuerteventury. Na zachodnim wybrzeżu odkryjemy - Ajuy - przyrodniczy skarb Kanarów.

Fuerteventura

Wyspa Fuerteventura to część Archipelagu Kanaryjskiego położonego na oceanie Atlantyckim. Jej krajobraz przypomina górzyste tereny północnej Afryki. Pustynie i surowe szczyty wulkanów oraz pasm górskich, gdzieniegdzie udekorowane są małymi oazami.

W czasie gdy nadmorskie kurorty toną w tropikalnej roślinności (sztucznie nawadnianej) wnętrze wyspy zachowało swój egzotyczny, surowy krajobraz.


Fuerteventura - Ajuy - skarb zachodniego wybrzeża.
Fuerteventura - Ajuy - skarb zachodniego wybrzeża.

Najpiękniejsze miejsca odwiedzone podczas wycieczki:

Antigua - najstarsze miasteczko na wyspie. ​

Guise i Ayose - dawni władcy wyspy. ​

Betancuria - pierwsza stolica Fuerteventury. ​

Ajuy - wspaniałe zachody słońca oraz zjawiskowe jaskinie.


Guise i Ayose - dawni władcy wyspy
Fuerteventura - Guise i Ayose - dawni władcy wyspy

Samochód na Fuerteventurze

Aby zwiedzić wygodnie Fuerteventure wypożyczyliśmy samochód w lokalnej wypożyczalni. Poruszanie się po wyspie komunikacją zbiorową jest możliwe, ale autobusy jeżdżą stosunkowo rzadko. Można oczywiście skorzystać z gotowych wycieczek organizowanych przez biura podróży, nie daje to jednak pełnej swobody w wyborze miejsc które chcemy odwiedzić. W drogę wyruszyliśmy około godziny 10:00, a ostatni punkt na trasie (Ajuy) odwiedziliśmy na godzinę przed zachodem słońca. ​ Informacje o trasie: ​​ długość trasy: ok. 100km czas: cały dzień; Aktualną prognozę może sprawdzić tutaj.


Fuerteventura - Betancuria - informacje przy punkcie widokowym.

Co zabrać ze sobą?

O odpowiednim przygotowaniu warto pomyśleć już w Polsce, by na miejscu nie zastanawiać się czy "japonki" 😲 wystarczą skoro nie mamy innego obuwia.

  • Obuwie - przynajmniej buty sportowe;

  • Ubiór - na cebulkę - rano może być chłodno, po południu będziemy wędrować w pełnym słońcu i upale, silny wiatr to częste zjawisko na wyspie;

  • Napoje - dużo, najlepiej woda;

  • Jedzenie - to już sprawa indywidualna ale polecam przygotować sobie coś do jedzenia, można oczywiście udać się do licznych restauracji;

  • Mapa - osobiście używam map online w telefonie, można poznać aktualną pozycję na trasie;

  • Inne - okulary słoneczne, nakrycie głowy.


 

Bardzo dziękuję za Twoje wsparcie i postawienie mi wirtualnej kawki!

Dzięki temu wsparciu będę mógł finansować prowadzenie strony internetowej i kolejnych wyjazdów. Wszystko udostępniam za darmo, a na mojej stronie nie znajdziesz denerwujących reklam. Zapraszam serdecznie do tej wspólnej podróży!


 


Antigua

Antigua to najstarsza miejscowość na Fuerteventurze. Założyli ją francuscy i andaluzyjscy osadnicy w roku 1485 w miejscu dawnej osady Guanczów. Do najciekawszych zabytków w miasteczku należy XVIII kościół parafialny Iglesia de Nuestra Señora. W okolicy natkniemy się na liczne stare gospodarstwa i piękne wiatraki.



Punkt widokowy Guise i Ayose

To miejsce zapewnia spektakularne widoki na północną część Fuerteventury oraz dolinę Betancuria. Wszystko u stóp dwóch posągów przedstawiających dawnych królów sprzed podboju w 1402 roku. Władcy rządzili samodzielnymi królestwami Jandia (na południu) i Maxorata (na północy). Figury z brązu mają prawie cztery metry wysokości.


Betancuria - dawna stolica wyspy

Betancuria to dawna stolica Fuerteventury. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela - francuskiego zdobywcy wyspy - Jean de Béthencourt. Betancurie założono, dla bezpieczeństwa, w górskiej dolinie - z dala od wybrzeża. Ważnym również było występowanie źródeł wody pitnej - niezwykle rzadkie na tej pustynnej wyspie. Zadbane miasteczko, choć niewielkie, zdecydowanie należy odwiedzić. Warto to zrobić dla świetnie zachowanych zabytków, cudownych krajobrazów i doskonałych specjałów miejscowej kuchni.



Betancuria - pozostałości klasztoru Franciszkanów i pustelnia św. Dydaka

(Iglesia Conventual de San Buenaventura, Ermita de San Diego) Klasztor franciszkanów w Betancurii był pierwszy jaki został założony na wyspie. Niestety do dnia dzisiejszego pozostały wyłącznie jego ruiny.



Betancuria - kościół parafialny NMP

Iglesia de Santa María Betancuria Kościół Najświętszej Maryi Panny pochodzi z 1620. Wcześniejszą gotycką budowlę zniszyli piraci.



Vega de Rio Palmas i punkt widokowy Las Penitas

Z Betancurii udajemy się na południe, w kierunku miejscowości Vega de Rio Palmas. W centrum znajduje się ładny placyk, a przy nim ciekawy kościół. Zatrzymujemy się tam tylko na chwilę, gdyż dalej czeka nas naprawdę emocjonujący przejazd widokową, górską trasą do Pajary. Po drodze warto zatrzymać się w Las Penitas - świetny punkt widokowy na dolinę Batancuria oraz otaczające ją góry.



Punkt widokowy Risco de las Penas

Jedną z najpiękniejszych dróg na wyspie jest trasa z Betancurii do Pajary, prowadząca przez tereny parku krajobrazowego. To wąska, górska droga z licznymi zakrętami. Chyba najpiękniejszym miejscem do zatrzymania jest Risco de las Penas. Na miejscu znajduje się duży parking, tablica informacyjna. W tej okolicy występuje duża populacja wiewiórki ziemnej (Afrowiewiórka pręgowana), którą możemy podziwiać i fotografować ale nie koniecznie karmić (to gatunek inwazyjny).



Pajara

Nuestra Señora de la Regla to najważniejszy zabytek w miejscowości Pajara, warto przespacerować się po głównym placu w mieście oraz odwiedzić zabytkową studnię.



Ajuy i jaskinie lawowe

Ajuy to małe, portowe miasteczko na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury. Do najważniejszych atrakcji miejscowości należą jaskinie lawowe stanowiące pomnik przyrody. To tutaj znajdziecie najstarsze skały w całym archipelagu kanaryjskim. Wędrówka pieszym szlakiem turystycznym dostarczy niezapomnianych widoków. Czarna plaża w Ajuy to doskonałe miejsce na podziwianie pięknego zachodu słońca. Odradzał bym jednak kąpiel w tym miejscu - plaża bywa nazywana morderczą - obmywa ją silny i niebezpieczny prąd oceaniczny.





Uważam, za absolutny obowiązek odwiedzenie Betancurii i Ajuy w czasie pobytu na Fuerteventurze. To dwa symboliczne miejsca dla tej wyspy - nie tylko przez swą wartość historyczną i przyrodniczą ale również przez swój specyficzny klimat i niesamowite widoki.
442 wyświetlenia
bottom of page