Wyspa Vis jest dla mnie spełnieniem marzeń o wakacjach w Dalmacji. To absolutnie wyjątkowe miejsce, a znaczne oddalenie od kontynentu sprawia, że zachowało wiele z oryginalnego śródziemnomorskiego klimatu. Od zakończenia II wojny światowej do lat 90-tych Vis był niedostępny dla turystów z zagranicy - dzięki temu wolny jest od nadmiaru infrastruktury turystycznej.
Spis treści:
1.
Informacje ogólne o wyspie Vis
Najbliżej do Włoch.
Spośród wszystkich zamieszkałych wysp chorwackich Vis położony jest najbliżej włoskiego wybrzeża. Do Splitu - stolicy Dalmacji - z Visu w lini prostej jest 50 km, a do Włoch 150 km. To dziewiąta największa wyspa Chorwacji. Wyspa należy do Archipelagu Dalmatyńskiego z takimi wyspami jak Hvar, Brač i Korčula, a u jej wybrzeża znajduje się kilka mniejszych wysp i wysepek - najbardziej znana Biševo ze słynną błękitną jaskinią.
Najwyższym wzniesieniem wyspy jest góra Hum sięgająca 587 m n.p.m. Powierzchnia wyspy to prawie 90 km2, a jej urozmaicone wybrzeże rozciąga się na długości 84 km. Występują tutaj liczne zatoki z pięknymi plażami.
Vis i Komiža.
Na wyspie znajdują się dwa miasteczka - Vis - elegancka stolica wyspy i klimatyczna Komiža położona na drugim jej końcu. Wyspa Vis zamieszkała jest przez około 3500 osób (w czasach austro-węgierskich było to około 10 tysięcy osób).
Trochę z historii Visu.
Vis zamieszkały jest od pięciu tysięcy lat. Liburnianie od VI - V wieku p.n.e. stworzyli pierwsze iliryjskie państwo na Adriatyku.
Kolejnymi kolonizatorami byli Grecy. To oni około 400 roku p.n.e. założyli na wyspie miasto Issa będące najstarszym miastem w Dalmacji.
W czasach rzymskich Vis (Issa) należała do najważniejszych portów na Adriatyku, a od V wieku naszej ery to Bizancjum na kolejne pięć stuleci przejmuje kontrolę nad wyspami Dalmacji.
Od XI wieku wyspy dalmatyńskie stopniowo stawały się własnością Wenecji, w tym wyspa Vis.
W 1483 roku wojska neapolitańskie pustoszą wyspę. Mieszkańcy z wnętrza Visu przenoszą się do szerokiej zatoki, gdzie w czasach greckich i rzymskich funkcjonowała Issa. Zakładają tam dwie miejscowości Kut i Luka, które połączone w przyszłości dadzą początek współczesnej stolicy wyspy - Visowi.
W latach 1797-1815 Vis kilkukrotnie zmieniał przynależność państwową. Wyspą zarządzali Austriacy, Anglicy, Francuzi, a po kongresie wiedeńskim ponownie Austriacy.
W czasie I wojny światowej wyspa praktycznie nie ucierpiała, a po 1920 roku Vis został włączony do Jugosławii.
W czasie II wojny światowej Vis zajęły wojska włoskie. Komunistyczna partyzantka jugosłowiańska wyzwoliła wyspę pod dowództwem Josipa Broz Tity.
W czasach powojennych wyspa stała się jedną wielką bazą wojskową, co uniemożliwiało rozwój turystyki, a obcokrajowy mieli zakaz wstępu na wyspę.
Bardzo dziękuję za Twoje wsparcie i postawienie mi wirtualnej kawki!
Dzięki temu wsparciu będę mógł finansować prowadzenie strony internetowej i kolejnych wyjazdów. Wszystko udostępniam za darmo online, a na mojej stronie nie znajdziesz denerwujących reklam.
Zapraszam serdecznie do tej wspólnej podróży!
2.
Wyspa Vis informacje praktyczne
Jak dotrzeć na wyspę Vis - prom Jadrolinija.
Na wyspę Vis dopłyniecie ze Splitu promami Jadrolinija. Możecie wybrać prom samochodowo-pasażerski lub pasażerski katamaran. Dokładne informacje znajdziecie w artykule: Chorwacja promy. Przystań promowa znajduje się w stolicy wyspy w Visie, tutaj: klik, a bilety zakupicie w biurze Jadrolinii, tutaj: klik.
Jak z Komižy dopłynąć do wyspy Biševo.
Wyspę Vis i wyspę Biševo łączy linia promowa nr 612 (mały statek) wypływająca z portu w Komižy.
Jak poruszać się po wyspie Vis.
Autobus z Visu do Komižy.
Komunikacja publiczna na wyspie jest ograniczona do jednej lini autobusowej. Linia łączy przystań promową w Visie i Komižę sześć do ośmiu razy na dobę. Odjazdy są zsynchronizowane z rozkładem połączeń promowych.
Aktualny rozkład autobusu oraz cennik znajdziecie tutaj: link .
Na wyspie istnieje możliwość wypożyczenia samochodu, skutera lub roweru. Osobiście nie korzystaliśmy z wypożyczalni, więc nie mogę polecić konkretnej firmy. Jeśli chodzi o rowery to musicie wziąć pod uwagę duże różnice wysokości i długie podjazdy jakie występują na drogach wyspy.
3.
Najważniejsze zabytki i atrakcje wyspy Vis
Zabytki Miasta Komiža
Klasztor Benedyktynów z kościołem pod wezwaniem Świętego Mikołaja z XIII wieku.
Wenecka cytadela z 1585 roku.
Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Pirackiej. Trójnawowa świątynia położona jest nad brzegiem Adriatyku, nad piękną plażą Gusarica. Ciekawostką są proporcje świątyni - jest szersza niż dłuższa, a zbudowano ją między XVI a XVIII wiekiem.
Zabytki miasta Vis
Pozostałości antycznej Issy najstarszego miasta w Dalmacji. Stanowisko archeologiczne zlokalizowane jest w zachodniej części miasta. Możemy podziwiać zachowane mozaiki, mury, fundamenty, amfiteatr, termy, cmentarz i fragment portu.
Pięknie położony klasztor Franciszkański na półwyspie Prirovo. Budowla powstała w XVI wieku niemal na środku zatoki Viška luka.
Kościół świętego Cypriana położony we wschodniej części miasta, otoczony pięknymi dalmatyńskimi domami.
Kościół Matki Bożej z groty. Kościół zbudowany nad grotą w połowie drogi miedzy Kut a Luka - miejscowościami, które utworzyły współczesny Vis.
Fortyfikacje z różnych epok zlokalizowane wokół miasta. Największy fort Świętego Jerzego położony jest na północ od miasta.
4.
Najpiękniejsze plaże na wyspie Vis.
Na końcu artykułu (tutaj) znajdziecie mapę na której zaznaczyłem położenie najpiękniejszych plaż.
Plaża Nova Pošta
Plaża znajduje się w Komižy. Jest to plaża z drobnymi, delikatnymi kamykami. Wypoczywają tutaj przede wszystkim nudyści. Zejście jest trudne.
Plaża Barjoska - Mama Mia 2
Plaża znajduje się na zachód od Komižy. To mocno oddalone miejsce od miasteczka. Plaża kamienista w pięknej zatoczce.
Plaża Gusarica
Plaża znajduje się blisko centrum Komižy. Łatwo tutaj dotrzeć z centrum miasteczka. Plaża jest duża, w pobliżu znajduje się restauracja i bar plażowy.
Plaża Kamenica
Plaża znajduje się w Komižy, nieco na uboczu. To plaża kamienista z małymi delikatnymi otoczakami. Na miejscu znajduje się bar-klub plażowy.
Plaża Grandovac
Plaża znajduje się w Visie. To przepięknie położona plaża kamienista z naturalnymi małymi otoczakami. Można tutaj dojechać samochodem.
Plaża Stiniva
Plaża znajduje się w wiosce Marinje Zemlje. To jedna z najpiękniejszych plaż w całej Chorwacji. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Vis. To kamienista plaża zbudowana z małych przyjemnych otoczaków. Otoczona jest przez skalne klify. Zejście do niej, wąską i stromą ścieżką, jest trudne i mało bezpieczne.
5.
Wyspa Biševo
Największą atrakcją wyspy jest błękitna jaskinia położona na wschodnim wybrzeżu. Do jaskini możecie dostać się z wielu kurortów w całej Dalmacji. Organizowane są jednodniowe wycieczki, podczas których zwiedzicie nie tylko jaskinie na wyspie Biševo, ale na przykład plażę Stiniva lub miasta Komižę i Vis.
Do wyspy Biševo dostaniecie się promem pasażerskim nr 612 (łodzią) z Komižy, szczegóły tutaj: link .
6.
Co zjeść na wyspie Vis?
Komiška pogača
To wspaniała przekąska, a jej nazwa to dosłownie bułka z Komižy. Aromatyczne i pełne smaków nadzienie (pomidorki, kapary, duszona w oliwie cebulka, słone sardele) otaczają dwa płaty miękkiego, drożdżowego ciasta.
Komišką pogačę kupiliśmy rano w piekarni Pekara Kolđeraj w Komižy. Znajdziecie ją tutaj: link.
Ribarski fazol
To potrawa jedzona przez rybaków z wyspy Vis, z Komižy. To bardzo pożywna, gęsta zupa. Znajdziemy w niej fasolę malinkę, kaszę pęczak oraz owoce morza (mule, przegrzebki), wszystko to otacza oliwa z oliwek i bazylia.
Ribarski fazol zjedliśmy w restauracji Zadruga w Komižy.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny.
Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.
Pozdrawiam! Paweł
Świetnie podane przydatne informacje! Dzięki 👍