top of page

Brela

Kamień i Punta Rata

Chorwacja dla Odkrywców

OczarowanyWyspami.com

Kamień Brela

i plaża Punta Rata

 

Na mojej jesiennej liście "the must visit" obie atrakcje przyrodniczo-turystyczne były na samej górze... Nie zawiodłem się!

Autor: Paweł Wieczorek

Aktualizacja:  2019.04.17

Kamień Brela - symbol kurortu

Kamień Brela jest symbolem kurortu i jednym z najczęstszych motywów fotograficznych i filmowych. Na skale zadomowiły się doskonale uformowane sosny. Stanowią przykład naturalnego bonsai, które stworzyła sama matka natura.

 

Do pomnika przyrody najłatwiej dotrzeć pieszo z centrum Breli, deptakiem prowadzącym wzdłuż Adriatyku. Przyjemny spacer nie zabierze nam więcej niż 20-25 minut (1,2 km).

Šakan, czyli historia pewnej foki

 

Dla wielu, może okazać się dużą ciekawostką fakt, że nazwa "Kamień Brela" używana jest od niedawna. Do początku XX wieku, kamień nazywano Šakan. Miejscowa ludność tym terminem określała gatunek sympatycznej foki mniszki śródziemnomorskiej. Zwierze zamieszkiwało trudno dostępne, ustronne fragmenty wybrzeża, obfitujące w jaskinie.

Mniszka, uchodziła za zwierze mityczne, bardzo rzadko widywane, nazywana była "morskim człowiekiem". Straszono nim dzieci, a nawet (z braku wiedzy) krzykami przepędzano go z plaży.

Benedyktyni, do których należały tereny w okół Breli, byli pierwszymi, którzy opisali ssaka. Badania dotyczące życia foki prowadzono w kolejnych wiekach. Ostatni raz mniszkę śródziemnomorską w okolicach Riwiery Makarskiej obserwowano w początku XX wieku. Obecnie na wolności pozostaje jedynie około 500 sztuk i znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Rezerwat przyrody Punta Rata

Ten fragment wybrzeża od kilkudziesięciu lat (od 1964 roku) znajduje się pod ochroną. Granicą rezerwatu objęte jest ponad 30 ha terenu na zachód od centrum Breli. To obszar o szczególnych wartościach krajobrazowych. Chronione są tutaj piękne, naturalne żwirowe plaże - charakterystyczne dla podnóża gór Biokovo. Formacje skalne, w tym kamień Brela, jaskinie.

Lasy sosnowe, którego najważniejszym gatunkiem jest Sosna alepska Pinus halepensis, wyjątkowo odporny rodzaj, radzi sobie z suszą, wysoką temperaturą, ubogim skalistym podłożem, oraz zasoleniem gleby. Do pozostałych gatunków chronionych należą: Sosna pinia, Jałowiec kolczasty, Chruścina jagodna (zwana drzewem truskawkowym lub poziomkowcem), Oliwka europejska oraz inne rośliny śródziemnomorskie.

Interaktywna mapa okolic Brelskiego Kamienia

Kliknij w znacznik na mapie i dowiedz się więcej.

link do mapy

Powiązane wpisy

Brela - Baška Voda

Brela - Baška Voda

Wycieczka Rowerowa

Droga Napoleona

Droga Napoleona

Dla Odkrywców

Obie atrakcje, opisane w artykule, są bardzo łatwo dostępne. Dość blisko można zaparkować samochód i dalej ruszyć pieszo. Jeśli ktoś spędza urlop w Breli lub w okolicach proponuję odwiedzić Kamień Brela w różnych porach dnia i nocy - zawsze wygląda ciekawie...

Pozdrawiam Paweł

Ja1.jpg

Udostępnij i Polub na Facebook

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.

Pozdrawiam! Paweł

bottom of page