top of page
 • Paweł Wieczorek

Wyspa Brač - Pustelnia Blaca


Odkryj największą tajemnicę wyspy Brač w Chorwacji. Klasztor - pustelnia ukryta w górskiej dolinie gdzieś na południu wyspy. Poniżej znajdziesz informacje jak dotrzeć, zwiedzić i odkryć dla siebie ten skarb.
 

Spis treści:

 

Muzeum Pustelnia Blaca (Pustinja Blaca) - Wyspa Brač

 • Zwiedzający muzeum odbywają prawdziwą podróż w przeszłość.

 • Większość wnętrz zachowała oryginalne, bogate wyposażenie.

 • Najstarszym zabytkiem jest figura Matki Bożej, którą udało się ocalić w trakcie pożaru z roku 1724.

 • Oprócz obiektów liturgicznych, nadal istnieje wiedeński fortepian, z początku XX wieku, który dwanaście osób transportowało w całości z przystani morskiej w zatoce Blaca do klasztoru.

 • Zwiedzający mogą podziwiać kolekcję zegarów z XVII i VXIII wieku, które pokazywały czas według najważniejszych obserwatoriów astronomicznych na świecie.

 • Unikatowy XIX wieczny gramofon z perforowanymi kartonowymi płytami. Piękne stylowe meble i liczne obrazy.

 • Pustelnicy posiadali mały arsenał broni, który wykorzystywali w obronie przed piratami. Oryginalna, skromna sala szkolna z początku dwudziestego wieku.

 • Kuchnia klasztorna z wielkim paleniskiem, której część znajduje się w naturalnej jaskini.

 • Istnieją również stare narzędzia rolnicze, które były używane w winnicach i sadach.

 • W archiwum przechowywane są notatki, zapisane przez braci, uważnie śledzące wszystkie prace w gospodarstwie klasztornym.

 • W gabinecie Don Nikoli Miličevića Młodszego przedstawiono bogatą korespondencję naukową jaką prowadził z największymi ośrodkami naukowymi na świecie.

 • Wszystkiego dopełnia biblioteka zawierająca 11 tysięcy woluminów, a znaczna ich ilość pochodzi sprzed 1800 roku. 

Ceny biletów do muzeum Pustinja Blaca.

dorośli 7€,

uczniowie 5€ szkół średnich i studenci

dzieci (do lat 14) 2€

 

Paweł Wieczorek - Oczarowany Wyspami

Bardzo dziękuję za Twoje wsparcie i postawienie mi wirtualnej kawki!

Dzięki temu wsparciu będę mógł finansować prowadzenie strony internetowej i kolejnych wyjazdów. Wszystko udostępniam za darmo online, a na mojej stronie nie znajdziesz denerwujących reklam.


Zapraszam serdecznie do tej wspólnej podróży! 

Godziny otwarcia muzeum Pustelnia Blaca

9:00 - 17:00 (sezon letni do 15.06 - 15.09) ostatnie wejście 16:30

9:00 - 15:00 (poza sezonem 16.09 - 14.06) ostatnie wejście 14:30

W poniedziałki muzeum zamknięte.

Zwiedzanie grupowe umawia się telefonicznie.

W pustelni stale prowadzone są prace konserwatorskie, które mogą mieć wpływ na czasową niedostępność ekspozycji. W 2016 roku przy muzeum działał (mniej lub bardziej legalnie) sklepik pana dozorcy. Można zaopatrzyć się w napoje chłodzące oraz inne "pamiątki kulinarne oraz trunki %" W muzeum obowiązuje zakaz fotografowania.

Strona internetowa: 👉 Muzeum Pustelni Blaca 

Jak dotrzeć do Blacy samochodem?

Czas dojazdu z popularnych miejscowości:

 • Supetar do 35 min,

 • Postira, Pučišća i Sutivan do 40 min,

 • Milna, Sumartin i Bol do 50 min,

 • Povlja do 60 min.

Trasa:

Po wyspie poruszamy się drogami głównymi, asfaltowymi. Około 3 km od miejscowości Nerežišća i 9 km od miejscowości Pražnica ( na skrzyżowaniu) opuszczamy główną drogę nr 113 (przy 👉 TYM skrzyżowaniu widoczne są kierunkowskazy "Vidova Gora", "Pustinja Blaca"). Dalej jedziemy drogą nr 6191 i po około 0,9 km na 👉 TYM skrzyżowaniu kierujemy się w prawo i nowym odcinkiem drogi nr 6191 pokonujemy jeszcze około 2,2 km. Tutaj po prawej stronie drogi ustawione są kierunkowskazy do Pustelni Blaca - skręcamy w prawo.

Poruszamy się drogą gruntową, utwardzoną żwirem. Większość samochodów bez problemów poradzi sobie z pokonaniem 4,3 km odcinka. Pojazd zostawiamy na oficjalnym parkingu.


Parking:

bezpłatny w czerwcu 2016. (w sezonie możliwa oplata ok. 20 HRK


Plan Doliny Blaca z dojściem do klasztoru.

Z parkingu do pustelni możemy wybrać dwie drogi.

 • Pierwsza prowadzi ścieżką, która zaczyna się tuż przy parkingu, koło kamiennego krzyża. Czas dojścia to ok. 30 - 40 min. (na mapie kolor pomarańczowy);

 • Druga (wybrana przez nas) początkowo prowadzi szeroką drogą gruntową, następnie kamienistą ścieżką, stromo schodzącą do doliny. Czas przejścia ok. 60 - 70 min. (na mapie kolor czerwony)​Podane czasy przejścia uwzględniają przystanki na podziwianie widoków i fotografowanie, należy jednak pamiętać, że podany czas jest orientacyjny. Pamiętajmy o zabraniu wygodnego obuwia (adidasy wystarczą), nakrycia głowy, oraz zapasu wody oraz prowiantu. Przed planowaną wycieczką oceńmy możliwości kondycyjne (własne), naszych pociech oraz osób starszych. Pamiętajmy, że poruszam się w terenie gdzie występują zwierzęta dzikie, zachowajmy ostrożność.Jak dotrzeć do Blacy na rowerze?

Do Doliny Blacy możemy dostać się również na rowerze. W pobliży doliny przebiegają dwa szlaki rowerowe P1 oraz P2. Stowarzyszenie Dalmatia Bike wyznaczyło swój szlak prowadzący z Milnej pod nr 750 i nazwą Sunca.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie i dobrym przygotowaniu do wycieczki: odpowiednia odzież, prowiant, zapas wody oraz sprawny rower. Brač to najwyższa wyspa Adriatyku, a południe wyspy jest wyjątkowo górzyste.


Jak dotrzeć do Blacy na statkiem wycieczkowym?

Z miejscowości Bol do Zatoki Blaca możemy dostać się drogą morską. 👉 Statek wycieczkowy "Frane" kursuje (w sezonie letnim w czwartki). Wycieczka rozpoczyna się około godziny 9:00 w przystani w Bolu. Statek płynie wzdłuż południowego wybrzeża Brač. Podziwiamy Vidovą Gorę, Zlatni Rat i około godziny 10:00 docieramy do Zatoki Blaca. Dalej pieszo (wchodzimy pod górę około 60 minut) docieramy do pustelni. Zwiedzamy zabytek i wracamy z powrotem do zatoki. Statek wycieczkowy, w dalszą podróż, wypływa o 12:30. Dalej morzem udajemy się na zwiedzanie wojskowych tuneli morskich. Powrót do Bolu przewidziany jest na 14:00. W cenę wliczony jest skromny poczęstunek.

Strona internetowa firmy turystycznej, telefon i email: 👉 Frane Bol


Wyspa Brač - widok na Pustelnię Blaca Chorwacja
Wyspa Brač - widok na Pustelnię Blaca

Blaca jest dla mnie największym odkryciem wyspy Brač. To arcyciekawy zabytek położony na skraju cywilizacji. Odkryjcie go Sami... może już w najbliższe wakacje?

1260 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page