Jaki jest Hvar? Lawendowy, pachnący i najbardziej słoneczny w całej Dalmacji. Do tego pełen wspaniałych zabytków, nawet takich z listy UNESCO. Nie bez powodu Traveller Magazine ogłosił Hvar jedną z dziesięciu najbardziej atrakcyjnych wysp na świecie.
Zapraszam Was do przeczytania przewodnika turystycznego, znajdziecie w nim informacje o atrakcjach lawendowej wyspy, mapy, galerie i praktyczne porady.
Spis treści:
Informacje ogólne o wyspie Hvar
Geografia Hvaru
Witajcie na Hvarze, najbardziej słonecznej wyspie Adriatyku ze średnią roczną 7,7 godzin słońca dziennie (2843 rocznie). Położona jest w samym środku Archipelagu Dalmatyńskiego, między wyspą Brac a Korculą. Jak na warunki Chorwacji to duża wyspa (czwarta pod względem powierzchni), prawie 300 km kwadratowych i 70 km długości. 270 kilometrów linii brzegowej gwarantuje zachwycające widoki, liczne zatoki z rajskimi plażami i bezpieczne porty, gdzie zawijają eleganckie jachty i łodzie.
Najwyższym szczytem Hvaru jest Sveti Nikola osiągający wysokość 626 m n.p.m., górujący nad wioską Sveta Nediela. Północne wybrzeże obfituje w zatoki i półwyspy, południowe jest skaliste, strome. W większości wyspa porośnięta jest roślinnością śródziemnomorską, sosnowymi lasami i makią. Znajdziecie tam piękne pola lawendy (szczególnie w zachodniej części wyspy). W krajobrazie Hvaru dominują winnice i gaje oliwne.
Nazwa wyspy.
Pharos to pierwsza nazwa wyspy - nadali ją Grecy, gdy zakładali pierwsze kolonie. Rzymianie wyspę nazywali Pharia, a ludy chorwackie we wczesnym średniowieczu nazwały ostatecznie wyspę Hvarem.
Miasta, miasteczka i wsie Hvaru.
Największym miastem jest Hvar - stolica wyspy, pozostałe to Stari Grad, Jelsa oraz wieś Vrboska - położone w środkowej części Hvaru, a najdalej na wschód leży miasteczko Sućuraj. Gdy odwiedzicie wyspę zajrzyjcie też do mniejszych wiosek, szczególnie na południowym wybrzeżu. Osobiście zakochałem się w Zawali - wsi do której dociera się przez tunel wykuty w litej skale.
Drogi Hvaru czyli jedź bezpiecznie.
Głowna droga wyspy o nr 116 ciągnie się przez całą wyspę na długości blisko 80 km, stanowiąc komunikacyjny kręgosłup Hvaru. Pamiętajmy o bezpieczeństwie - drogi wyspy uznawane są za bardzo niebezpieczne, kręte i wąskie. Jest nawet powiedzenie: "obyś zginął na drogach Hvaru".
Bardzo dziękuję za Twoje wsparcie i postawienie mi wirtualnej kawki!
Dzięki temu wsparciu będę mógł finansować prowadzenie strony internetowej i kolejnych wyjazdów. Wszystko udostępniam za darmo online, a na mojej stronie nie znajdziesz denerwujących reklam.
Zapraszam serdecznie do tej wspólnej podróży!
Trochę z historii Hvaru.
Znaleziska archeologiczne wskazują na obecność pierwszych ludzi około 6000 lat temu, w tym ceramikę należącą do Kultury Hvaru (3500 - 2500 p.n.e.). Później wyspę zasiedlili Ilirowie, tworząc pierwsze duże konstrukcje - budowle (fortyfikacje) z kamienia.
W roku 385/384 na wyspę przybywają Grecy. W miejscu dzisiejszego miasta Stari Grad budują pierwszą kolonię Pharos. Nowi mieszkańcy organizują swoje polis w głębokiej morskiej zatoce, w bezpośrednim sąsiedztwie dużego, żyznego obszaru ziemi (Starogradskie Pole), które staje się spichlerzem wyspy i calej kolonii. Powstają liczne gospodarstwa rolne. Między Grekami oraz ludami iliryjskimi dochodzi do częstych walk o ziemię.
Rzymianie przejmują schedę po Grekach około 219 r. p.n.e. zmieniając nazwę Pharos na Pharia.
Bizancjum zajmuje wyspy dalmatyńskie, w tym Hvar, po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, z tego okresu pochodzi wiele stanowisk archeologicznych, szczególnie pozostałości gospodarstw rolnych - villa rustica.
Chorwacji docierają na wyspę około VII wieku, a wyspa przynależy do Księstwa Neretvy.
W XI wieku Hvar zajmuje Królestwo Chorwacji, potem Republika Wenecka, Cesarstwo Bizantyjskie i Królestwo Chorwacko-Węgierskie.
Ostatecznie w 1331 roku Hvar trafia pod skrzydła "weneckiego lwa". Przez kolejne wieki Wenecjanie mają ogromny wpływ na gospodarkę i kulturę Wyspy Hvar, rozwija się miasto Hvar - stolica wyspy, jeden z największych portów tej części Adriatyku. Budowane są eleganckie pałace miejskie, liczne kościoły, katedra, klasztory, mury miejskie. Równolegle z kulturą wenecką rozwija się scena literatury i kultury chorwackiej na czele z takimi twórcami jak Petar Hektorovic, Hanibal Lucić. Ważnym wydarzeniem jest powstanie chłopskie z 1514 roku przeciwko szlachcie.
Okres Austro-Węgierski, z krótkim epizodem przynależności do Francji, to boom gospodarczy. XIX wiek przynosi rozwój gospodarki rolnej - winiarstwo, uprawa oliwek i lawendy. Powstają pierwsze małe zakłady przemysłowe. W mieście Hvar założona zostaje pierwsza "organizacja turystyczna".
Wiek XX to przynależność Hvaru do Królestwa Jugosławii, Włoch i ponownie Jugosławii, a od 1991 roku niepodległej Chorwacji. W tym czasie wyspa Hvar stała się jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na Adriatyku.
Wyspa Hvar - informacje praktyczne
Jak dostać się na wyspę Hvar promem.
Promy samochodowo - pasażerskie
Jeśli podróżujecie do Chorwacji samochodem i wybieracie się wyspę Hvar, wybierzcie promy Jadroliniji ze Splitu (stolicy Dalmacji) lub z Drvenika na Riwierze Makarskiej. Oba porty promowe oferują połączenia pasażersko - samochodowe Jadrolinija:
632 Drvenik - Sućuraj;
625 Split - Stari Grad.
Promy pasażerskie
Jeśli udajecie się na wakacje bez samochodu, możecie wybrać połączenia do Hvaru (stolicy wyspy) oraz do Jelsy organizowane promami pasażerskimi. Promy i katamarany pasażerskie są szybkie i kursują częściej od samochodowych:
Promy pasażerskie Jadrolinija:
9602 Split - Milna - Hvar - Vis,
9603 Split - Bol - Jelsa,
9604 Split - Hvar - Vela Luka - Ubli
9604S Split - Hvar
9605S Split - Hvar Vira
841S Dubrownik - Korčula - Hvar - Bol - Split.
Promy pasażerskie innych operatorów:
KSC 1 Split - Bol - Jelsa, firma KSC
TP Line 003 Dubrovnik - Korčula - Hvar - Milna - Split, firma TP Line
Krilo 3 Split - Milna - Hvar - Korcula - Pomena - Dubrownik, firma Krilo
Krilo 2 Split - Hvar - Korcula, firma Krilo
9608 Split – Hvar (Hvar) – Prigradica – Korčula Centrum, firma Krilo
Stari Grad przystań promowa
Przystań promowa samochodowo-pasażerska w Starim Gradzie znajduje się na zachód od miasteczka. Czas dojazdu samochodem osobowym z Hvaru to około 20 minut, z Jelsy i Vrboskiej około 10 minut. Na miejscu znajduje się największe na wyspie centrum handlowe, z dużym supermarketem spożywczym, kawiarnie i bary, przystanek autobusowy. Bilety możecie zakupić w budynku głównym, na parterze, tutaj: link
Przystań promowa znajduje się tutaj: link
Hvar (miasto) - przystań promowa (pasażerska)
Przystań promowa w Hvarze znajduje się w centrum miasta, przy Rivie czyli głównej promenadzie tutaj: klik, a bilety zakupicie w punkcie Jadrolinii tutaj: klik.
Jelsa - przystań promowa (pasażerska)
W centrum Jelsy, na Rivie (promenadzie) będziecie mogli wsiąść na pokład promu pasażerskiego numer 9603 i KCS 1 odpływającego w kierunku Splitu (przez Bol) na wyspie Brač. Przystań znajduje się tutaj: klik, a bilety na prom Jadrolinii zakupicie tutaj: klik.
Sućuraj - przystań promowa (samochodowo - pasażerska)
Jeśli chcecie wyjechać z Hvaru w porcie w Sućuraju, udajcie się samochodem do końca głównej drogi 116 prowadzącej przez wyspę. Port znajduje się w południowej części miasteczka, tutaj: klik. Bilety na prom zakupicie w biurze operatora, tutaj klik.
Jak poruszać się po wyspie Hvar?
Komunikacja autobusowa na wyspie Hvar.
Głównym operatorem autobusowym na Hvarze jest firma Cazmatrans. Linie autobusowe łączą wszystkie miasteczka na wyspie: Hvar, Stari Grad, Vrboską, Jelsę, Sućuraj.
Wypożyczalnie samochodów, skuterów i rowerów.
W każdym miasteczku na wyspie znajdziecie firmy wypożyczające różne środki transportu. O ile poruszanie się rowerem w "trójkącie" Stari Grad - Vrboska - Jelsa nie jest męczące, bo teren jest płaski, to przejazd do Hvaru i na południe wyspy stanowi spory wysiłek (podjazdy są długie i często strome).
Wyspa Hvar - przewodnik turystyczny
Najważniejsze zabytki i atrakcje wyspy Hvar
Zabytki miasta Hvar
Miasto Hvar, stolica wyspy, położony jest w niewielkiej zatoce otoczonej wzgórzami. Zatokę od otwartego Adriatyku osłania sznur rajskich wysepek, to archipelag Wysp Paklińskich. To największy kurort na Hvarze i jeden z bardziej eleganckich w całej Dalmacji.
Wszystkie zabytki i atrakcje skupione są wzdłuż Rivy - promenady nadmorskiej oraz placu (Pjaca) przed katedrą. Jedynie do Twierdzy Napoleon będziecie musieli wspiąć się na wzgórze ponad starym miastem.
Katedra w Hvarze
Świątynia, której patronem jest św. Szczepan. Obecny wygląd uzyskała w XVII i XVIII wieku. Architektonicznie to synteza gotyku, renesansu i baroku. Od północy do kościoła w XVI wieku dostawiono wysoką dzwonnicę (kampanilę).
Teatr - Arsenał w Hvarze
Najstarszy teatr publiczny w Europie otwarty w 1612 roku. Dawniej, w tym miejscu, znajdował się arsenał i stocznia.
Twierdza Fortica
Budowla obronna zajmuje szczyt stumetrowego wzgórza na północ od centrum miasta. Na jego zboczu znajduje się piękny park skąd będziecie mogli podziwiać hvarską zatokę w otoczeniu bujnej zieleni.
Loża Miejska i wieża zegarowa Leroj
W wielu śródziemnomorskich miastach, również w Hvarze, znajduje się loża miejska. Było to miejsce, gdzie miejscy dygnitarze podejmowali ważne decyzje. Obecny budynek loży pochodzi z XVII wieku i wkomponowany jest w budynek hotelu. Budowniczymi byli kamieniarze z wyspy Brač.
Wieża zegarowa przylegająca do loży kiedyś stanowiła część murów miejskich. Jest to średniowieczny budynek poddany późniejszym przebudowom. W 1466 roku na wieży zainstalowano zegar.
Port Mandrač
Piękny fragment zatoki hvarskiej, otoczony kamiennym murem, zbudowany został w XV wieku, a obecny wygląd pochodzi z wieku XVIII.
Zabytki miasta Stari Grad
Tvrdalj pałac - twierdza Petra Hektorovića
To romantyczny pałac chorwackiego poety, znajdziecie go w zachodniej części starego miasta. Najciekawszym elementem pałacu jest staw - basen zlokalizowany od strony ogrodu. Staw otacza krużganek, a kryształowo czysta woda przybiera piękne kolory.
Kościół Świętego Szczepana
Piękną świątynię, w stylu dalmatyńskiego baroku, odnajdziecie w gąszczu wąskich uliczek. Przed kościołem znajduje się nieduży plac, otoczony starymi kamiennymi domami. Przy placu miejsce znalazła również wysoka dzwonnica.
Zabytki miasta Jelsa
Kościół Świętego Jana
Barokowy kościół powstał XVII wieku w miejscu poprzedniej, mniejszej świątyni. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów baroku na wyspie Hvar.
Zabytkowe domy otaczające plac z kaplicą Świętego Jana.
Kościół Świętej Marii
Kościół parafialny znajduje się w samym centrum miasteczka. Choć budowla pochodzi ze średniowiecza, z 1331 roku, została w późniejszym czasie (XVII w.) mocno przebudowana i ufortyfikowana. Ostatnia XIX wieczna przebudowa zmieniła fasadę i dzwonnicę.
Vrboska - co zobaczyć
Vrboska leży w gminie Jelsa na północnym wybrzeżu Hvaru. Miejscowość założono w głębokiej, wąskiej zatoczce, będącej jednocześnie ujściem małego potoku. To rybacka wioska z klimatycznym portem, na środku którego usypano małą wysepkę z charakterystyczną palmą.
Kościół - twierdza Świętej Marii Miłosiernej
Kościół Świętej Marii Miłosiernej został ufortyfikowany po ataku Turków w 1575 roku.
Inne ciekawe miejsca
Maslinovik
To jeden z wielu obiektów archeologicznych, które możecie odkryć w czasie zwiedzania Starogradskiego Pola. Są to pozostałości greckiej wieży strażniczej pochodzącej z IV wieku przed naszą erą. Należała ona do całego systemu strażnic, które chroniły grecką kolonię i najżyźniejsze tereny Hvaru.
Starogradzkie Pole
Na wschód od Starego Gradu - najstarszego miasta na wyspie - możecie zwiedzić duży obszar rolniczy, którego początki sięgają czasów greckich. Gdy mieszkańcy Hellady dotarli do Hvaru odkryli duży, płaski teren idealnie nadający się do uprawy. Podzielili go na jednakowe, prostokątne działki na których założyli gospodarstwa.
W 2008 roku obszar został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO wraz z setką stanowisk archeologicznych. Do najciekawszych należą pozostałości rzymskiej willi (villa rustica) i Maslinovik - opisany wyżej.
Wyspy Paklińskie
Archipelag wysp Paklińskich składa się z 16 wysepek osłaniających port w Hvarze od otwartego morza. Nazwa wysp pochodzi od słowa paklina - oznaczającym żywice drzew sosny - wykorzystywaną do uszczelniania kadłubów statków i łodzi.
Hvar - lawendowa wyspa
Hvar słynie z lawendy, a najwięcej lawendowych pól znajdziecie w wiosce Velo Grablje (tutaj) i w okolicach opuszczonej miejscowości Humac (tutaj).
Najpiękniejsze plaże wyspy Hvar
Plaża Žučica
Tę piękną plażę znajdziecie na południowym wybrzeżu Hvaru - (tutaj)
Plaża Gorma (Garma)
Położona jest w wiosce Zavala. Malutka plaża w rajskim otoczeniu. Znajdziecie ją (tutaj)
Plaża Velo Žolo
Położona w wiosce Gromin Dolac (tutaj)
Plaża Valva
Położona jest na końcu drogi Zavala - Gromin Dolac, a tuż przy plaży zbudowano stary dom kapitański (tutaj).
Plaża Maslinica
Plaża położona jest w mieście Stari Grad. Spokojna woda i łagodne zejście do wody zapewnia bezpieczną zabawę rodziną z dziećmi.
Plaża znajduje się tutaj.
Plaža Veliki Pokrivenik
Położona jest w dużym oddaleniu od miasteczek Hvaru. Przyznam, że jest to moja ulubiona plaża na wyspie. Znajdziecie ją tutaj.
Plaża Lučišća
Plaża położona jest w pobliżu wioski Sveta Nedjelja (tutaj).
Plaża Dubovica
To jedna z najpiękniejszych plaż na Hvarze. Znajduje się blisko drogi Hvar - Stari Grad (tutaj).
Plaża Zogon
Znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy.
Plaża Prapatna
Ta piękna zatoka znajduje się na wschód od miasta Jelsa.
Plaża Sveti Luka
Przepiękna plaża 4 km na wschód od Jelsy.
Plaża Gradine
Najbliżej centrum Jelsy, maleńka plaża w cieniu dorodnych sosen.
I to już koniec wpisu pod tytułem "Wyspa Hvar - Przewodnik turystyczny".
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny.
Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz dodatkowych informacji - podziel się ze mną nimi w komentarzu - chętnie odpowiem.
Pozdrawiam! Paweł
Comments